LinkedIn
X

Alfabet niderlandzki składa się z 26 liter, identycznych z literami stosowanymi w alfabecie angielskim. Jednak warto zaznaczyć, że wymowa niektórych liter i ich kombinacji może różnić się od tych, do których przyzwyczajeni są użytkownicy języka polskiego czy angielskiego. Niderlandzki charakteryzuje się specyficznymi dźwiękami, które wydobywane są dzięki różnym kombinacjom liter, co może stanowić pewne wyzwanie dla osób uczących się tego języka.

W alfabet niderlandzki wprowadza również kilka znaków diakrytycznych, takich jak długie samogłoski oznaczane przez podwójne litery (na przykład “ee”, “oo”, “uu”) oraz używanie umlautu (np. “ë”) w niektórych słowach, co wpływa na ich wymowę. Choć te elementy nie są dodatkowymi literami alfabetu, są istotne dla poprawnego zapisu i wymowy słów w języku niderlandzkim. Poznawanie alfabetu niderlandzkiego jest pierwszym krokiem do nauki tego języka, który otwiera drzwi do bogatej kultury Holandii i Belgii, gdzie język ten jest najczęściej używany. Dla osób zainteresowanych nauką niderlandzkiego, istotne będzie nie tylko zapoznanie się z alfabetem, ale także z zasadami fonetyki, co ułatwi zrozumienie i komunikację w tym języku. 

Alfabet niderlandzki jest ważną częścią nauki języka niderlandzkiego ze względu na zastosowanie go realnych sytuacjach. Możemy go wykorzystać naturalnie w wielu przypadkach takich jak rozmowa telefoniczna, kiedy musimy podać swoje dan lub datę urodzin. Wtedy będziemy musieli przeliterować na przykład nasze imię i nazwisko albo adres email. Wymowa alfabetu niderlandzkiego znajduje się na kursie wideo Krok 1 Lekcja pierwsza tam również znajdziecie potrzebną tabele z przykładowymi imionami niderlandzkimi. Na lekcji pierwszej lekcji dowiecie jak odpowiadać na zadane pytania i będziecie potrafili na nie odpowiadać. Uzupełniające dialogi pomogą Wam w nauce tego tematu. W książce Niderlandzki w praktyce Krok 1 Podstawy Michała Kiliana (link do książki) znajdziecie więcej wiadomości na ten temat jak i również ćwiczenia uzupełniające, które pomogą Wam w pełnij opanować ten temat. Książki można zakupić na stronie internetowej www.niderlandzkiwpraktyce.pl Spis treści książki znajduje się również w pierwszej lekcji na naszej stronie gdzie znajdziecie więcej informacji jak wygląda książka. Doradzam również zapoznać się z wstępem do książki gdzie znajdują się praktyczne porady jak zacząć naukę i jak stosować poznany materiał w realnych sytuacjach na przykład podczas pierwszych konwersacji.

Wideo lekcja alfabet niderlandzki

Materiały do nauki języka niderlandzkiego

Książki Niderlandzki w praktyce : https://niderlandzkiwpraktyce.pl/ksiazki/

Kursy Skype nauka języka niderlandzkiego: https://niderlandzkiwpraktyce.pl/kursy-skype/

Certyfikat nauki języka niderlandzkiego: https://niderlandzkiwpraktyce.pl/certyfikat-nauki-jezyka-niderlandzkiego/

Odpowiedzi do ćwiczeń: https://niderlandzkiwpraktyce.pl/odpowiedzi-do-cwiczen/

Sklep: https://niderlandzkiwpraktyce.pl/sklep/

Prawa autorskie: https://niderlandzkiwpraktyce.pl/prawa-autorskie-do-ksiazek/

Blog

Zobacz wiadomości z Holandii