LinkedIn
X

Budowa zdania z jednym czasownikiem w języku niderlandzkim zdanie przeczące

Budowa zdania z jednym czasownikiem w języku niderlandzkim zdanie przeczące to prosty schemat zdania, który pomoże Ci w budowaniu zdań przeczących. By zbudować takie zdanie musisz zachować strukturę zdania taką samą, która była pokazana wcześniej na innych przykładach. Schemat budowy zdania to:

OSOBA + CZASOWNIK + CZAS + NIET/GEEN + MIEJSCE + RESZTA ZDANIA

Naturalnie wszystkie oznaczenia zostały już wcześniej wyjaśnione na lekcji.

Pamiętaj: Czasownik w zdaniu twierdzącym i przeczącym jest zależny od osoby czyli zachowujemy odmianę czasownika w zależności od zaimka osobowego (OSOBY). Jeśli musisz przypomnieć sobie tą wiedzę to zobacz lekcje Krok 2 Lekcja 4. Natomiast jeśli już znasz odmianę czasowników zależnie od osoby to zobacz jak buduje się zdanie z jednym czasownikiem w języku niderlandzkim.

Rada: Jeśli chcesz szybko nauczyć się tego języka to musisz zapamiętać jedną zasadę.

Jeśli mówisz używając zaimka osobowego Ik (ja) to zawsze od czasownika ( w formie bezokolicznika „ć”) odejmujesz końcówkę en lub n. W języku niderlandzkim nazywa się to tworzeniem rdzenia. Przykłady:

Przykład zdania twierdzącego:

Werken – werk Zdanie: Ik werk (Ja pracuje)

Gaan – ga (Nie podwajamy liter po odjęciu en lub n) Zdanie: Ik ga (Ja idę)

Praten – praat Zdanie:  Ik praat (Ja mówię)

Przykład zdania pytającego:

Ik werk Pytanie: Werk je? Pracujesz?

Ik ga Pytanie: Ga je? Idziesz?

Ik praat Pytanie: Praat je? Mówisz?

Książka Niderlandzki w praktyce Krok 2 Gramatyka czasu teraźniejszego i przyszłego https://niderlandzkiwpraktyce.pl/produkt/ksiazka-pdf-niderlandzki-w-praktyce-krok-2-gramatyka-czasu-terazniejszego-i-przyszlego/

Rozwiązuj ćwiczenia z książki Niderlandzki w praktyce Krok 2 Ćwiczenia https://niderlandzkiwpraktyce.pl/produkt/ksiazka-pdf-niderlandzki-w-praktyce-krok-2-cwiczenia/

Wideo lekcja budowa zdania z jednym czasownikiem w języku niderlandzkim zdanie przeczące

Blog

Zobacz wiadomości z Holandii