Czasowniki czasu przeszłego i tworzenie zdań w języku niderlandzkim to bardzo ważny element nauki tego języka polegający na wstawieniu do prostego schematu zdania czasownika czasu przeszłego, który chcemy zastosować w zdaniu. Pokazując to na przykładzie zdania ja zjadłem obiad pokaże jak należy poprawnie to zrobić:
Ja zjadłem obiad
Ja (Ik)
Jeść – eten. Czasownik eten w czasie przeszłym dokonanym to gegeten. Ten czasownik w zdaniu się nie zmienia i jest zawsze na końcu zdania w tej samej postaci czyli gegeten co oznacza zjadłem/zjadłam.
Obiad (diner)
Pamiętaj: Ik heb = Ik w zdaniu przeszłym dokonanym w języku niderlandzkim.
Mówimy Ja zjadłem obiad ale tak naprawdę tłumacząc to zdanie oznacza ono Ja mam zjadłem obiad gdyż ik heb to w języku niderlandzkim Ja mam. Co należy zapamiętać?
Jeśli chcesz powiedzieć Ja mam dom i nie dodajesz czasownika czasu przeszłego na koniec do tego zdania wtedy tworzysz zdanie w języku niderlandzkim ja mam dom (Ik heb huis). Natomiast jeśli tworzysz zdanie w czasie przeszłym dokonanym dodając na ostatnim miejscu czasownik czasu przeszłego dokonanego taki jak na przykład kupiłem (gekocht) to to zdanie zmienia się na zdanie w czasie przeszłym dokonanym w języku niderlandzkim na: Ik heb huis gekocht (ja kupiłem dom)
Ik heb huis – Ja mam dom (bez czasownika czasu przeszłego)
Ik heb huis gekocht – Ja kupiłem dom (z czasownikiem czasu przeszłego)
Dlaczego tak tworzy się konstrukcję w języku niderlandzkim w czasie przeszłym dokonanym?
Taki to język. Dobra rada: Zapamiętać i zapomnieć! Tworzyć zdania!
A teraz tworzymy zdanie w języku niderlandzkim Ja zjadłem obiad:
Ja (Ik) heb
Obiad – diner
Zjadłem – gegeten
Ik heb diner gegeten – Ja zjadłem obiad
Tworzenie zdań z czasownikiem pomocniczym “zijn” polega na tym samym działaniu czyli Ik ben = Ik i dodajemy czasownik czasu przeszłego dokonanego. Zobacz kolejną listę czasowników języka niderlandzkiego w czasie przeszłym dokonanym i zacznij tworzyć zdania. Na lekcji jedenastej w szkole Niderlandzki w praktyce nauczysz się jak to robić.