LinkedIn
X

Odmiana osobowa formy zich w języku niderlandzkim

Odmiana osobowa formy zich w języku niderlandzkim jest dość specyficzna, ponieważ forma ta jest używana jako zwrotne zaimek osobowy w funkcji dopełnienia zwrotnego i nie zmienia się przez osoby, co oznacza, że pozostaje niezmienna niezależnie od podmiotu zdania. Zazwyczaj stosuje się ją w kontekście czasowników zwrotnych, które w języku niderlandzkim wymagają dopełnienia zwrotnego, by nadać zdaniu pełne znaczenie.

Zaimek “zich” stosowany jest dla osób trzeciej liczby pojedynczej (hij, zij, het – on, ona, ono) oraz dla liczby mnogiej (zij, wij, jullie – oni, my, wy). Przykładowo, w zdaniu “Hij wast zich” (On myje się) oraz “Zij wassen zich” (Oni myją się), forma “zich” pozostaje niezmieniona niezależnie od osoby i liczby.

Warto również zaznaczyć, że w języku niderlandzkim istnieją inne formy zaimków zwrotnych, które są stosowane w zależności od osoby, na przykład “mij” dla pierwszej osoby liczby pojedynczej (ik – ja) w zdaniu “Ik was mij” (Ja myję się), czy “jou” dla drugiej osoby liczby pojedynczej (jij – ty) w zdaniu “Jij wast jou” (Ty myjesz się). Jednak “zich” jest specyficzne, ponieważ jego forma nie ulega zmianie i jest stosowane wyłącznie dla osób trzeciej liczby pojedynczej i liczby mnogiej.

Wideo lekcja odmiana osobowa formy zich w języku niderlandzkim

Blog

Zobacz wiadomości z Holandii