Schemat do tworzenia zdania twierdzącego z czasownikami rozdzielnie złożonymi w języku niderlandzkim to prosty schemat, który pomoże Ci w budowaniu zdań twierdzących. By zbudować takie zdanie musisz zachować strukturę zdania taką samą, która była pokazana wcześniej na innych przykładach. Schemat budowy zdania to:
OSOBA + CZASOWNIK POMOCNICZY + CZAS + MIEJSCE + RESZTA ZDANIA + DRUGI CZASOWNIK
Czasowniki pomocnicze, które już poznałeś na lekcji to:
Willen (Chcieć) Ik wil (Ja chcę)
Moeten (Musieć) Ik moet (Ja muszę)
Kunnen (Potrafię) Ik kan (Ja potrafię)
Mogen (Móc) Ik mag (Ja mogę)
Naturalnie wszystkie oznaczenia zostały już wcześniej wyjaśnione na lekcji.
Pamiętaj: Czasownik w zdaniu twierdzącym i przeczącym jest zależny od osoby czyli zachowujemy odmianę czasownika w zależności od zaimka osobowego (OSOBY). Jeśli musisz przypomnieć sobie tą wiedzę to zobacz lekcje Krok 2 Lekcja 4. Natomiast jeśli już znasz odmianę czasowników zależnie od osoby to zobacz jak buduje się zdanie z jednym czasownikiem w języku niderlandzkim. Prosta metoda: Ik ga (Idę), Ik ga niet (Ja nie idę), Ge je? (Idziesz?), Waar ga je? (Gdzie idziesz?)
Rada: Jeśli chcesz szybko nauczyć się tego języka to musisz zapamiętać jedną zasadę.
Jeśli mówisz używając zaimka osobowego Ik (ja) to zawsze od czasownika (w formie bezokolicznika „ć”) odejmujesz końcówkę en lub n. W języku niderlandzkim nazywa się to tworzeniem rdzenia Werken (Pracować) Ik werk (Ja pracuję)
Przykład zdania twierdzącego z dwoma czasownikami:
Willen (Chcieć), terugbellen (oddzwonić) Zdanie: Ik wil terugbellen (Ja chcę oddzwonić)
Moeten (Musieć), terugkomen (wrócić) Zdanie: Ik moet terugkomen (Ja muszę wrócić)
Mogen (Móc), uitgaan (wyjść) Zdanie: Ik mag uitgaan (Ja mogę wyjść)
Pamiętaj: Drugi czasownik w języku niderlandzkim znajduje się zawsze na końcu zdania z końcówką en lub n “ć” w czasie teraźniejszym i przyszłym.