Schemat zdania złożonego podrzędnie w języku niderlandzkim to prosta i bardzo przydatna część nauki tego języka. Polega ona na dodaniu do dwóch zdań spójnika i połączeniu ich. Typowe przykłady dla zastosowania takiego schematu to: Ja jestem w domu więc zjem obiad lub On jest zmęczony więc nie idzie na trening. Takie zdania tworzymy również w języku polskim i na tej lekcji nauczysz się jak takie zdania tworzyć w języku niderlandzkim. Schemat zdania autora Michała Kiliana pokazuje dokładnie jak tworzyć takie zdania, które możesz znaleźć w książce Niderlandzki w praktyce Krok 2 Gramatyka czasu teraźniejszego i przyszłego.
ZDANIE GŁÓWNE + SPÓJNIK + ZDANIE PODRZĘDNE
Zdanie główne: To zdanie, które składa się z jednego lub większej ilości czasowników czyli są to zdania, które uczyłeś się do tej pory na lekcjach.
Spójnik zdania złożonego współrzędnie: Jest pięć spójników zdania złożonego współrzędnie. I, a (en), ale, lecz (maar), bo, ponieważ (want), lub (of), więc (dus). Pamiętaj: Wszystkie inne spójniki zastosowane w zdaniach to spójniki zdania złożonego podrzędnie, gdzie czasownik w drugim zdaniu należy przesunąć na koniec zdania. Więc ucząc się tych pięciu będziesz wiedział, że reszta spójników to zasada opisana powyżej.
Zdanie podrzędne: To zdanie, które składa się z jednego lub większej ilości czasowników czyli są to zdania, które uczyłeś się do tej pory na lekcjach z tą różnicą, że czasownik w zdaniu podrzędnym musi zostać przeniesiony na koniec drugiego zdania.
Zobacz lekcje wideo by nauczyć się tej prostej konstrukcji zdania co na pewno przyda Ci się podczas zdawania egzaminu z języka niderlandzkiego NT2-1 lub NT2-2. Ta forma tworzenia zdań jest zawsze sprawdzana na egzaminach z języka niderlandzkiego. Możesz również skorzystać z możliwości nauki przez Skype by dokładnie opanować ten temat https://niderlandzkiwpraktyce.pl/kursy-skype/