Schemat zdania złożonego współrzędnie w języku niderlandzkim

Schemat zdania złożonego współrzędnie w języku niderlandzkim to prosta i bardzo przydatna część nauki tego języka. Polega ona na dodaniu do dwóch zdań spójnika i połączeniu ich. Typowe przykłady dla zastosowania takiego schematu to: Ja jestem w domu więc zjem obiad lub On jest zmęczony więc nie idzie na trening. Takie zdania tworzymy również w języku polskim i na tej lekcji nauczysz się jak takie zdania tworzyć w języku niderlandzkim. Schemat zdania autora Michała Kiliana pokazuje dokładnie jak tworzyć takie zdania, które możesz znaleźć w książce Niderlandzki w praktyce Krok 2 Gramatyka czasu teraźniejszego i przyszłego. 

ZDANIE GŁÓWNE + SPÓJNIK + ZDANIE GŁÓWNE

Zdanie główne: To zdanie, które składa się z jednego lub większej ilości czasowników czyli są to zdania, które uczyłeś się do tej pory na lekcjach.

Spójnik zdania złożonego współrzędnie: Jest pięć spójników zdania złożonego współrzędnie. I, a (en), ale, lecz (maar), bo, ponieważ (want), lub (of), więc (dus). Pamiętaj: Wszystkie inne spójniki zastosowane w zdaniach to spójniki zdania złożonego podrzędnie, gdzie czasownik w drugim zdaniu należy przesunąć na koniec zdania. Więc ucząc się tych pięciu będziesz wiedział, że reszta spójników to zasada opisana powyżej. 

Zdanie główne: To zdanie, które składa się z jednego lub większej ilości czasowników czyli są to zdania, które uczyłeś się do tej pory na lekcjach.

Zobacz lekcje wideo by nauczyć się tej prostej konstrukcji zdania co na pewno przyda Ci się podczas zdawania egzaminu z języka niderlandzkiego NT2-1 lub NT2-2. Ta forma tworzenia zdań jest zawsze sprawdzana na egzaminach z języka niderlandzkiego. Możesz również skorzystać z możliwości nauki przez Skype by dokładnie opanować ten temat https://niderlandzkiwpraktyce.pl/kursy-skype/

Wideo lekcja schemat zdania złożonego współrzędnie w języku niderlandzkim